Close

Kodeks honorowy w XXI wieku?

Kodeks honorowy w XXI wieku?

Kolejna edycja festiwalu. Kolejny temat.

Marzena Cholerzyńska pyta: Według jakich zasad chcesz żyć?

Zapytałam kilku znajomych. Nie wybierałam szczególnego momentu. Można powiedzieć, że zadałam to pytanie z zaskoczenia. Chciałam się dowiedzieć, co im pierwsze przyjdzie na myśl. Najczęściej słyszałam, że chcą być dobrym człowiekiem. Kilku innych rozmówców w pierwszym odruchu powiedziało, że chcą być wolni i niezależni.

– Za wszelką cenę? – zadawałam kolejne pytanie.

– Nie! Skąd! Nie chcemy nikogo krzywdzić!  – padała odpowiedź.

– Więc co jest ważniejsze? Wasza wolność czy drugi człowiek?

I znów wybierali bycie dobrym.

Ludzie z reguły chcą właśnie tacy być. Choćby we własnych oczach. Dlatego szukają usprawiedliwienia dla swoich brzydkich zachowań, złych uczuć, przerzucając odpowiedzialność na tę drugą stronę.

„On, ona sobie zasłużyła na nauczkę” – mówią.

Można sobie wybrać najpiękniejszą listę wartości. Postawić na pierwszym miejscu „dobro” i wszelkie wzniosłe uczucia, ale wcześniej czy później staniemy przed dylematem: moja korzyść czy wierność swoim ideałom. I będziemy musieli stanąć w prawdzie. A potem wybrać. A często jedyna słuszna droga będzie trudna, będzie wymagała poświęcenia, zgody na osobistą stratę i ból.

Dla mnie ważniejsze jest pytanie, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, by zostać wiernym swoim wartościom.

O tym jest Sapere Aude. Chcę wierzyć, że jestem w stanie być tak silną, jak Michael. Mimo tak wielu porażek i upadków. Wstaję i idę dalej, z nadzieją, że następnym razem znajdę siłę.

Ps. Ten wpis dedykuję wszystkim ojcom –  mistrzom wymówek, by usprawiedliwić przed samym sobą niepłacenie alimentów na rzecz swoich dzieci.

Cała Polska nie płaci alimentów

 

5 Responses to Kodeks honorowy w XXI wieku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish