Close

Jaką realną wartość ma nasza praca?

 

Zastanawialiście się ile jest warta Wasza praca?

Dla wielu  ludzi (tak wynika z rozmów, jakie prowadziłam)  punktem odniesienia jest wynagrodzenie, jakie otrzymują. Niektórzy odnoszą się też do kosztów, jakie firma ponosi zatrudniając  ich.
A gdyby spojrzeć inaczej: co daje konkretna praca, co z niej faktycznie wynika? Jakie dobro ona przynosi i komu?
Jaką wartość wnosi w życie innych ludzi, społeczności, kraju? Komu służy to, co robimy? Komu pomaga?

„Ogromne rzesze ludzi, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej, spędzają całe swoje pracownicze życie wykonując zadania, które, jak sami po cichu przyznają, nie muszą tak naprawdę być wykonane. Moralne i duchowe zniszczenia wywoływane przez taką pracę są większe, niż mogłoby się wydawać i, choć praktycznie nikt o tym głośno nie mówi, zostawiają bliznę na naszym zbiorowym jestestwie.”(David Rolfe Graeber)

Wiem, pracujemy, żeby zarabiać na życie. To ważne. Ale możemy to robić na wiele sposobów.  Siedzisz osiem a może więcej godzin w firmie i z mniejszym lub większym zaangażowaniem wykonujesz jakąś pracę, albo dłubiesz coś z nadzieją, ze wreszcie będziesz mógł pójść do domu, bo już dawno zrobiłeś, co należało, a  teraz musisz wysiedzieć do końca dnia pracy. A co by było, gdybyś przychodził tylko na ten czas, w którym rzeczywiście masz co robić i jeszcze do tego działał w przekonaniu, ze Twoja przynosi realną wartość?

Ten artykuł warto przeczytać:  „Fenomen gówno wartych prac” w kwartalniku Nowy Obywatel.

A jak Wy oceniacie wartość tego co robicie zawodowo?

 

 

*zdjęcie Balázs Törő from Flickr

 

3 Responses to Jaką realną wartość ma nasza praca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish